Yardım Merkezi

Kargo gönderirken size yardımcı olabilecek bazı soru ve cevaplarına yardım merkezimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Diğer tüm sorularınız için bize ulaşın.

Yurtiçi Kargo

Kanunen taşınması yasak olan kargoların yanı sıra, taşıma esnasında diğer kargolara ya da insan sağlığına zarar verme olasılığı bulunan bazı kargolar, taşıma koşulları dikkate alınarak, taşınması yasak kargolar statüsüne alınmıştır.

  • Nakit para, çek, senet, altın vb. değerli madde ve taşlar, döviz gibi kıymetli evrak ve maddeler,
  • Taşınması sırasında bozulabilecek her türlü yiyecek, et, balık, meyve, sebze, akabilecek salamura veya sıvı ürünler, teneke & plastik bidon içinde sıvı yağ, ham deri vb. ürünler,
  • Akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici her türlü sıvı ve gaz kimyasal maddeler,
  • Canlı veya tıp testlerinde kullanım amaçlı gönderilmek istenen cansız varlıklar,
  • Paletsiz, diğer kargolara zarar verebilecek durumda olan ve 100 kg’dan ağır, tek parça kargolar. (Ancak, göndericinin kargoyu çıkış “Transfer Merkezi”mize getirmesi ve alıcının varış “Transfer Merkezi”nden teslim alması kaydıyla tek parçada 250 kg’a ve uzunluğu 5 metreye kadar olan kargolar kabul edilebilir),
  • Şehir içi araçlara sığmayacak ve uzunluğu 3 metreden fazla olan açık demir, kafes, mermer vb. eşyalar,
  • Ambalajı olmayan açık gönderiler,
  • Ambalajının açılması ve dağılması sonucu kırılabilecek ve diğer kargolara zarar verebilecek eşya ve malzemeler,
  • Diğer kargolara sinebilecek koku yayan ürünler,
  • Kolilenmiş olanlar dışındaki ev eşyaları (mobilya aksamı, çuval içinde ve ambalajı yetersiz eşyalar)

Kargonuzu 0-600 km arası mesafeler için 1 günde, 600 km ve üstü olan mesafelere ise 2 gün içinde teslim etmekteyiz. Operasyonel olarak standart hizmet alanları dışında kalan, haftanın belirli günlerinde teslimat yapılan mevkii ya da yerleşim birimleri mobil alan olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda mobil alanlara teslim süreleri farklılık gösterebilmektedir.

Kimlik ibrazı yasal bir zorunluluk olduğu için tüm kargo şirketlerinin bu yasaya uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Bu nedenle 11.10.2006 tarih ve 5549 sayılı kanun ve Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmelik gereği, kargo gönderimi yapan Türk Vatandaşları için T.C. kimlik numarası, kimlik belgesinin türü ve numarası, adresi ve imza örneği varsa telefon numarası ve elektronik posta adresi ile mesleğine ilişkin iş bilgileri alınmaktadır.

Ayrıca 11.06.2009 tarih ve 27255 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 45. Maddesinin 2. Bendine göre göndericinin adres ve kimlik bilgilerini tam ve doğru olarak kargo şirketine bildirme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde kargo şirketinin taşımayı yapmayacağı bildirilmiştir.

En geniş dağıtım ağına sahip çözüm ortaklarımız ile Türkiye’nin her yerine zamanında ve güvenle kargolarınızı ulaştırmaktayız.

Teslimat yapılması operasyonel olarak imkânsız olan yerler için kargolarınızı alıcısına en yakın şubeye göndererek 3 gün içerisinde teslim almasına imkan sağlıyoruz.

Alıcınızı adreste bulamazsak, kendisine gelen kargoya ait bilgilerin yer aldığı ve kargosunu 3 gün içinde şubeden alabileceğini belirten “İhbar Notu’nu” bırakıyoruz.

3 gün içinde alıcı ya da alıcının teslim edilmesini istediği yetkili kişi tarafından teslim alınmayan kargolar size geri iade edilmektedir.

Siparişlerin teslimi sırasında kapıda ödeme kolaylığı sağlayan Kolay Tahsilatlı hizmetimiz ile sattığınız ürünün müşteriye teslimi, ürün bedelinin müşteriden tahsilatı ve banka hesabınıza transferini sağlayabilirsiniz.

Üstelik bu hizmetle müşteriniz, teslim anında ister nakit, isterse kredi kartı ile ödeme yapabilir.

Kolay Tahsilatlı hizmetimizden ticari unvana sahip sözleşmeli tüm müşterilerimiz yararlanabilir.

Kargonuzun durumunu web sitemizin üzerinden kargo takip numarası ile sorgulayabilir veya çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Kargonuzu, kuryeden imza karşılığı teslim aldıktan sonra açarak kontrol edebilirsiniz. Kargo ambalajında gözle görülür bir problem olmadığı sürece teslim alma işlemi yapılmadan kargolar açılamaz. Kargonuzu imza karşılığı teslim aldıktan sonra kurye eşliğinde içeriğini kontrol edebilir, herhangi bir hasar durumunda “kargo durum tespit tutanağı” tutularak gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Kargonuz, 0-30 kg/desi aralığında ve tek parça ise kargonuzun kata teslimatı yapılır.

Tek parçada ağırlığı 31 kg/desi üzerinde olan kargoların teslimatı bina kapısından yapılabilmektedir.

Yurtdışı Kargo

Konşimento, üzerinde gönderici ve alıcı bilgilerinin yer aldığı, gönderinin size ait olduğunu kanıtlayan ve ayrıca kargolarınızı takip edebilmeniz için oluşturulan Konşimento numarasının yer aldığı belgedir.

Proforma fatura, evrak dışında yapılan tüm yurtdışı gönderilerde hazırlanması gereken, kargoya ait içeriğin nelerden oluştuğunun ve fiyatlarının kalem kalem yer aldığı, alıcı ülkenin gümrüğüne beyan edilen belgedir.

Yasal fatura yerine geçmez.

Varış ülkesindeki gümrük yetkilileri proforma beyanını asıl kabul ederek, beyanda yer alan bilgilerden gümrük vergisi hesaplamaktadır.

Kargonuzun içeriğini Proforma Faturanızda tam beyan etmez yada farklı fiyat bilgisi bildirirseniz gümrük yetkililkeri beyanınızı güncellemenizi isteyebileceği gibi gümrük vergisini standart piyasa değerleri üzerinden hesaplayarak oluşturabilirler. Kargonuzun içeriğinde proforma faturada beyan etmediğiniz uçuşa yasaklı, gümrük tarafından kabul edilmeyen bir ürün bulunursa, gönderiniz imha edilebilir ve bu imha için sizden ayrıca ücret talep edilebilir.

Ayrıca orjinal ambalajında olmayan gıda ürünleri bir çok ülke gümrüğü tarafından gıda sertifikası yok ise kabul edilmemektedir. Gıda ve benzeri gönderileriniz için önceden mutlaka bizimle iletişime geçerek bilgi alın.

Hiç bir kargo firması gümrüklere müdahale edemez, oluşabilecek masrafları önceden bilemez ve gümrükten geçiş garantisi veremez.

Dosya veya döküman harici tüm yurt dışı gönderilerinizde karşı ülkenin gümrüğü için bir proforma fatura hazırlamanız gerekmektedir. Bunun dışında gönderinizin uçuş ve teslimat bilgilerinin yer aldığı konşimentoyu da ayrıca hazırlamanız gerekmektedir.